Užgavėnės Aristavoje 2014

Kovo 1-ąją, šeštadienį, aristaviečiai triukšmingai išvarė žiemą: Užgavėnių vakaronėje siautėjo net aštuoniolika personažų.

Bendruomenės centro aktyvas sugalvojo šiemet Užgavėnių šventę suorganizuoti kiek kitaip. Vietoje tradicinių eitynių ir Morės sudeginimo spektaklio su 5-6 personažais pakvietė daugiau gyventojų įsijungti į vienos iš seniausių ir linksmiausių lietuviškų tradicijų palaikymą. Susirinkę į bendruomenės centro valdybos sukviestą pasitarimą, gatvių seniūnaičiai traukė burtus, kokius personažus kurs Užgavėnių vakaronei. Čia pat buvo aptarta, ką persirengėliai turėtų daryti: paruošti prisistatymą, pavaišinti vakaronės dalyvius savo „firminiu patiekalu, krėsti išdaigas, linksminti vakarotojus.

Į vakaronę sugužėjo nei daug, nei mažai – 45 aristaviečiai. Stalai lūžo nuo įvairiausių valgių: blynų, bandelių, įmantrių užkandėlių, keptų stintų, skanių mėsos patiekalų, saldumynų.

Šventę pradėjo įspūdingai apsirengę Kanapinis ir Lašininis, dėl kurių šmaikščios vaidybos žiūrovams teko iš juoko už pilvų imtis. Sulaukę signalo, salėje pasklido triukšminga velnių, čigonų, raganų, giltinių šutvė, nustebinusi vakaronės dalyvius puikiai sukurtomis išraiškingomis kaukėmis, apdarais, simboline personažų atributika.

Pirmoji, dainuodama savo kūrybos dainą, prisistatė velnių šeimyna, šventusi velniukės Ancės vestuves. Susėdę ratu, velniai virė „smalą“ (labai skanią aštrią sriubą) ir ja vėliau vaišino vakarotojus. Įvairios, siaubą keliančios kaukės taikliai atspindėjo lietuvių tautosakoje aprašomų velnių klastą, o jaunoji velniukė, apsirengusi baltais nuotakos rūbais, „gundė“ ne tik saviškius...

Toliau prisistatė Aristavos čigonų taboras. Baronas (bendruomenės centro pirmininkas Laimonas) su gitara, kiti čigonai ir čigonės su smuikais ir barškučiais stebino gražiais aprėdais, skambiom dainom ir aštriais liežuviais. Būrė iš delnų, prekiavo „firminiais“ džinsais, žolelėmis, kitais čigoniškais produktais. Už vieną agurką prašė po 1 litą... Vaišino karštu patiekalu su „vakar neaiškiomis aplinkybėmis kritusio mylimo arklio“ mėsyte, širdies formos tortu „Čigono meilė“. Vogė, kas papuolė po ranka.

Vyriausioji kaimo ragana (Aristavos seniūnaitė Lida) kartu su Giltine pasigyrė, kiek sodybų aplankė, kviesdama į Užgavėnių vakaronę, linkėdama sveikatos ir santarvės. Sakė, gerai žinanti aristaviečių būdo šviesiąsias ir tamsiąsias puses, patarė su ja geriau nesipykti, nes „raganos daug galinčios...“, vaišino skanėstais iš aristaviečių įdėtų lauknešėlių. Jaunoms mamoms padovanojo savo numegztų pėdučių mažyliams.

Tarp pasirodymų visus linksmino Užgavėnių dainomis Ritos vadovaujamas persirengėlių ansamblis.

Į Užgavėnių šėlsmą buvo įtraukti visi vakaronės dalyviai: kartu šoko, dainavo, vaišino vieni kitus, išradingai sprendė vedančiųjų pateiktas situacijas, žaidė tradicinius Užgavėnių žaidimus linksmą šventę vainikavo tragiškai pasibaigusi Lašininio ir Kanapinio kova ir lauke sudeginta „madingoji“ Morė. Žiema išvaryta!

Vakaronės dalyviai dėkojo vieni kitiems, gyrė vieni kitus: už puikų scenarijų, parašytą Aldonos, už bendruomenės narių aktyvumą, išradingumą, kuriant personažus, už Rasuolės, Vilmos, Astos iniciatyvą ir sugaištą laiką, paruošiant jaukią aplinką vakaronei, už vedančiųjų Ritos ir Astos išmonę ir vakaronės pavertimą vientisu spektakliu, už Ritos paruoštas ir ansamblio sudainuotas Užgavėnių dainas, už visų aristaviečių, atėjusių į vakaronę, puikią nuotaiką, susiklausymą, palaikymą.

Stasė Lukočienė

2014

Parašykite komentarą

© Aristavos bendruomenė. Nuotrauka: Arūnas Gineitis